DOGOTERAPIA
Zajęcia z dogoterapii są jednym z wielu działań podejmowanych w projekcie „CHCEMY BYĆ SOBĄ’’ w ramach Aktywnej Integracji Społecznej dla podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Ostrowie Wielkopolskim i Liskowie. Rozpoczęły się w czerwcu 2012 roku dla 69 osób niepełnosprawnych, którzy wezmą udział w 80 sesjach dogoterapeutycznych. Jest to możliwe dzięki dofinansowaniu projektu ze środków Unii Europejskiej – poddziałania „Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym”.
Dogoterapia, tym różni się od spontanicznego kontaktu z psem, że jest poprzedzona dokładną diagnozą choroby pacjenta i jest prowadzona przez profesjonalnie przeszkolony zespół psów różnych ras, pod okiem terapeuty integracji sensorycznej, dogoterapeuty i pedagoga w jednej osobie - jak to ma miejsce w naszym projekcie unijnym. Ponadto nasi prowadzący zajęcia to pasjonaci swojego zawodu, miłośniczki psów i pracy z nimi.
Pracowite psy: Lusia (berneńczyk), Ciastko (cavalier) i Megi (labrador)
Nasi podopieczni ŚDS z wielkim zainteresowaniem uczestniczą w dogoterapii, aktywnie włączają się w zajęcia stymulujące rozwój psychoruchowy, nie mogą się doczekać zabaw i przytulania z ulubieńcami.
- „Podstawowym celem zajęć jest nawiązanie i pogłębianie pozytywnego kontaktu ze zwierzęciem.” – wyjaśnia Anna Piotrowska, dogoterapeutka. – „Jest on fundamentem do dalszych oddziaływań terapii. Na jego bazie realizowane są cele kształtowania pozytywnych emocji w kontakcie z psem i co za tym idzie:
- wyzwalanie aktywności
- oddziaływanie na zmysły (wzrok, słuch, dotyk, węch)
- ćwiczenia koncentracji uwagi
- kształtowanie orientacji w schemacie własnego ciała
- relaksacja, wyciszenie
- rozwijanie samodzielności
- wzbogacanie słownictwa ( zarówno czynnego jak i biernego)
- doskonalenie działań ruchowych
- doskonalenie w obrębie motoryki dużej i małej”
Lusia, Ciastko, Megi i Karmel zachwyciły wszystkich swoimi umiejętnościami. Oprócz komend związanych z utrzymaniem dyscypliny, psy potrafią wiele trudnych sztuczek wymagających profesjonalnej tresury.
„Zapamiętaj ciastka pod pachołkami”
„Bańki dla psa”
„Klamerkowa smycz”
„Liczenie z kostką”
„Fitness z Lusią”
„Nakarm psa”
Rehabilitacja za pomocą psa pobudza reakcje psychologiczne, umysłowe, poprawia relacje społeczne i deficyty w kontaktach międzyludzkich, wspomaga efekty terapeutyczne innych, stosowanych metod leczenia. Już podczas pierwszej sesji zaobserwowaliśmy, jak nasi podopieczni potrafią bez żadnego lęku nawiązać kontakt ze zwierzęciem i w sposób otwarty wyrażać swoje emocje. Towarzyszy temu wesoły humor i ciekawe komentarze uczestników o własnych doświadczeniach z psem.
Pies edukuje, motywuje, relaksuje, uwrażliwia. Jest cierpliwy i nie ocenia.