HIPOTERAPIA dla uczestników Środowiskowych Domów Samopomocy w Ostrowie Wielkopolskim i Liskowie
W ramach projektu konkursowego pt.: „CHCEMY BYĆ SOBĄ” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowie Wielkopolskim rozpoczęło kolejny, kompleksowy cykl działań z „Aktywnej Integracji Społecznej”. W jej skład wchodzą zajęcia z hipoterapii i dogoterapii oraz rehabilitacja na krytej pływalni dla uczestników Środowiskowych Domów Samopomocy w Ostrowie Wlkp. i Liskowie (Powiat Kaliski).
Rozpoczęcie terapii za pomocą konia zostało poprzedzone specjalistycznymi badaniami uczestników (m.in. rtg kręgosłupa) oraz konsultacjami z ortopedą, neurologiem i alergologiem. Osoby niepełnosprawne są dowożone na zajęcia hipoterapii profesjonalnie przystosowanymi busami pod opieką doświadczonych opiekunów.
Pierwszy kontakt z koniem wywołał spore emocje i pozytywne dyskusje wśród uczestników. Dla wielu było to pierwsze takie doświadczenie i towarzyszyła mu obawa przed upadkiem. Jednak poradzili sobie doskonale, a strach ustąpił miejsca radości i satysfakcji z własnych postępów.
– Formą hipoterapii jest nie tylko fizjoterapia na koniu, ale także sam kontakt pacjenta ze zwierzęciem – podkreśla Magdalena Kajewska, hipoterapeutka. – Koń uczy nie tylko wrażliwości i opiekuńczości, ale także stanowczości i umiejętności podejmowania szybkich decyzji. Ma ogromny wpływ na psychikę człowieka. Motywuje do działania, uczy i daje chęć do zmagania się z przeciwnościami losu.
Hipoterapia jest wyjątkową metodą usprawniania osób niepełnosprawnych. Koryguje postawy ciała, doskonali koordynację ruchową, obniża napięcie mięśni, daje wrażenie chodu ludzkiego. Jest to możliwość nauki chodzenia „bez chodzenia”. Koń oddaje do dyspozycji osobie niepełnosprawnej swoje cztery, zdrowe nogi stwarzając tym samym nieograniczone możliwości lokomocyjne.
- To wspaniały pomysł, że w projekcie pt.: „CHCEMY BYĆ SOBĄ” znalazła się hipoterapia. Wiele osób niepełnosprawnych nie stać na opłacenie takich zajęć i gdyby nie projekt unijny, nigdy nie mieliby oni szansy na to, by siąść na konia. A tak - mogą korzystać z zajęć w grupach, trzy razy w tygodniu po godzinie, pod okiem trenera – terapeuty – mówi Marcin Siudziński, dyrektor PCPR.
Opiekunowie niepełnosprawnych zgodnie twierdzą, że podopieczni z niecierpliwością czekają na kolejne zajęcia. Widzą uśmiechy na twarzach osób niepełnosprawnych, gdy wsiadają na konia lub gdy go głaszczą. Mają to wspaniałe poczucie, że znaleźli towarzysza, o którego muszą dbać i który jest ich przyjacielem.
Zajęcia z hipoterapii w ramach projektu „CHCEMY BYĆ SOBĄ” potrwają do końca października 2013 roku. Dla uczestniczek i uczestników zarezerwowano łącznie 5 016 godzin zabiegów.