Szczęśliwa rodzina

Powiat ostrowski laureatem konkursu

 „Powiat Ostrowski jednym z laureatów otwartego konkursu ofert na finansowe wsparcie w 2010 roku projektów z zakresu organizacji i funkcjonowania sieci oparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi.”

- CHCEMY BYĆ SOBĄ -

Wieloetapowy program aktywizacji społecznej, zawodowej osób z zaburzeniami psychicznymi, w partnerstwie z Polskim Stowarzyszeniem na rzecz osób z upośledzeniem umysłowym Koło w Ostrowie Wielkopolskim, w oparciu o Klub Wsparcia „Bądźmy Razem” – celem zapobiegania zjawiskom ubóstwa, marginalizacji i stygmatyzacji społecznej w Powiecie Ostrowskim.

Powyższy projekt sporządzony przez Środowiskowy Dom Samopomocy przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowie Wielkopolskim brał udział w tegorocznym konkursie ofert na finansowe wsparcie w 2010 r. realizacji projektów z zakresu organizacji i funkcjonowania sieci oparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Został on zauważony i doceniony przez Zespół ekspertów powołanych do analizy i oceny wniosków o dofinansowanie projektów dotyczących organizacji i funkcjonowania różnych ogniw oparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi w ramach pomocy społecznej.

Program otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w kwocie 70.000 zł. Program działania będzie realizowany przez okres ok. 4 miesięcy od września do grudnia br.

Całość kwoty będzie przeznaczona na wprowadzenie założeń teoretycznych ww. programu w życie, czyli realizację konkretnych działań terapeutycznych mających na celu rehabilitację leczniczą, społeczną    i zawodową, jak również doposażenie ośrodka w niezbędne do tych działań pomoce dydaktyczno – naukowe. Zostanie zakupiony konieczny sprzęt tj: zestaw RTV, maszyna do szycia, specjalistyczny sprzęt do pracy nad witrażami oraz artykuły do terapii w pracowni rękodzieła, klubu środowiskowo-rekreacyjnego, pracowni kulinarnej. Z dotacji tej również będzie zapewniany dowóz osób z rejonu całego naszego powiatu.

Klub Wsparcia obejmuje opieką osoby dorosłe, z terenu Powiatu Ostrowskiego z zaburzeniami psychicznymi, ich rodziny oraz opiekunów, wymagające wsparcia w zakresie radzenia sobie w trudnościach dnia codziennego, nawiązania kontaktów z osobami borykającymi się z podobnymi problemami oraz oczekującymi specjalistycznej pomocy. Klub ten ma swoja lokalizację w Środowiskowym Domu Samopomocy przy PCPR w Ostrowie Wielkopolskim.

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Ostrowie Wielkopolskim współpracuje z ww. Klubem Wsparcia oraz Środowiskowym Domem Samopomocy przy PCPR w Ostrowie Wielkopolskim. Stowarzyszenie zajmuje się organizacją i dofinansowaniem turnusów rehabilitacyjnych, propagowaniem idei pozytywnego wizerunku osoby niepełnosprawnej w środowisku lokalnym. Ponadto organizuje spotkania wspierające dla rodzin osób niepełnosprawnych z zaburzeniami psychicznymi. Zajmuje się również poradnictwem oraz szeroko rozumianą pomocą dla tych osób jak i ich rodzin i opiekunów.

Poprawa jakości i standardu życia pozwoli osobom niepełnosprawnym szerzej uczestniczyć w życiu społecznym, zapewni integrację osób ze środowiskiem oraz zwiększy ich aktywność życiową, zapobiegając izolacji społecznej.

Zadania Klubu Wsparcia to przede wszystkim udzielanie pomocy osobom i rodzinom w celu zapobiegania społecznej izolacji i stygmatyzacji, integracja społeczna, umożliwienie osobom przezwyciężenia trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać w codziennym funkcjonowaniu, udzielanie specjalistycznej pomocy w rozwiązywaniu problemów, psychoedukacja w zakresie szeroko pojętej ochrony zdrowia psychicznego, pobudzanie do aktywności społecznej, zawodowej i rozwijanie zainteresowań - wdrażanie do udziału w różnorodnych formach terapii, treningach, szkoleniach relaksacji i rehabilitacji oraz aktywnego spędzania czasu wolnego.

Obecnie zajęcia w Klubie odbywają się raz w tygodniu, w piątki w godzinach od 15.00 do 17.00. W trakcie projektu nastąpi poszerzenie działalności klubu poprzez zatrudnienie specjalistów: lekarza konsultanta zaburzeń psychicznych, psychologa, rehabilitanta, zorganizowanie bezpłatnego poradnictwa, szkoleń, różnorodnych aktywizujących zajęć terapeutycznych - w tym z zakresu terapii zajęciowej: arteterapii, rękodzieła artystycznego, muzykoterapii, z zakresu obsługi komputera, rehabilitacji ruchowej oraz relaksacji z wykorzystaniem terapii światłem, kolorem i dźwiękiem, zwiększenie dostępności do sali relaksacji i usprawniania, pełniącej również funkcję sali doświadczania świata.

Do realizacji programu będzie wykorzystany Środowiskowy Dom Samopomocy wraz z jego pracowniami oraz pracownicy ośrodka. Zajęcia w tych pracowniach w znacznym stopniu podnoszą samodzielność uczestników oraz wiarę we własną wartość i przydatność społeczną. Kształtują cierpliwość, wytrwałość, kreatywność oraz poczucie odpowiedzialności za stanowisko pracy i wykonywaną pracę.

1)Pracownia rękodzieła artystycznego - W pracowni stosowane są różnego rodzaju metody i techniki pracy służące rehabilitacji społecznej i zawodowej uczestników, zmierzające do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności każdego uczestnika, podnoszące oraz podtrzymujące wyuczone czynności dnia codziennego niezbędne do możliwie niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia

1.1.)Trening w zakresie rozwijania zdolności krawieckich.

1.2.)Trening rozmaitości – rozwijający umiejętności w zakresie prostych czynności stolarskich oraz ślusarskich.

1.3.)Program terapeutyczny „Praca z witrażem”

      2) Pracownia komputerowa - w pracowni tej uzyskamy niezbędnych informacji na temat sposobu korzystania z nowoczesnych, cyfrowych dobrodziejstw współczesnej techniki min. takich jak: korzystanie z portali internetowych (np. szukanie ofert pracy, kopiowanie z internetu wybranego tekstu do edytora tekstu), kształtowanie umiejętności pracy w edytorze tekstu (np. kopiowanie, wklejanie, formatowanie tekstu, wstawianie tabel), umiejętności pracy w edytorze grafiki, kształtowanie właściwych postaw podczas pracy grupowej przy komputerze, zainteresowanie możliwościami korzystania z elektronicznych katalogów bibliotecznych;

      3) Gabinet pielęgniarski– będzie służył do działań mających na celu propagowanie oraz promocję zdrowia jak i poradnictwo z zakresu ochrony zdrowia psychicznego, trening radzenia sobie z objawami swojej choroby, rozmowy wstępne w celu rozpoznania stanu zdrowia i kierowanie do specjalistów, pogadanki na temat zdrowego stylu życia, pomiary ciśnienia tętniczego, trening lekowy, edukowanie uczestników związane z farmakoterapią lekami, itp.

        4) Pracownia kulinarna – terapia kulinarna uczy podopiecznych samodzielności w przygotowaniu prostego posiłku, utrzymania porządku i higieny pracy przy żywności, zapoznanie z obsługą urządzeń będących w wyposażeniu pracowni, pogadanki na temat zdrowego odżywiania, dyskusje, diety, odżywianie w poszczególnych porach roku, organizowanie imprez okolicznościowych.

        5) Gabinet usprawniająco – rehabilitacyjny - w gabinecie tym będą odbywały się min. trening zwiększający wydolność ogólną organizmu, poprawiający samopoczucie i funkcjonowanie, na podstawie ćwiczeń aerobowych (tlenowych) oraz  ćwiczenia na siłowni.

       6)Pracownia Muzyczna – muzykoterapia, leczenie muzyką, zabawa muzyką: karaoke, taniec towarzyski, muzyka poważna, muzykorelaksacja - łagodna forma relaksu mająca za zadanie spełniać funkcje równoważące napięcia i stresy codziennego życia, zabawy ruchowe m.in. „chustą klauza” itd.

      7) Klub Środowiskowo-Rekreacyjny - W ramach działalności tej pracowni można zaproponować formy terapii, które będą sprzyjać aktywnemu spędzaniu czasu wolnego, rozwijaniu zainteresowań oraz zdobywaniu wiedzy z różnych dziedzin życia. Formy terapii takie jak: biblioterapia, filmoterapia, integracja uczestników.

8) Pracownia czynności manualnych – w pracowni tej proponowana jest terapia przez sztukę tzn.: arteterapia, w głównej mierze poprzez plastykę, malarstwo, rysunki profesjonalne, witraże z papieru oraz prace w gipsie. Poprzez terapię plastyczną pozbywamy się napięcia emocjonalnego, wyrażamy ukryte i często nieuświadomione uczucia,  koncentrujemy się na swoich wewnętrznych przeżyciach. Terapia plastyczna pozwala nam odkryć  nasze zdolności, które często w nas drzemią.

9)  Pracownia czynności codziennych – pracownia ma za zadanie przeprowadzanie treningów takich jak: trening zaradności życiowej, samopomocy poprzez wdrażanie do uczestnictwa w zajęciach z zakresu wykorzystania zdobyczy techniki na co dzień, trening w zakresie zdobywania umiejętności ogrodniczych, florystycznych i bukieciarstwa oraz trening umiejętności społecznych i interpersonalnych.

Główne cele i założenia programu to przede wszystkim:

1) stwarzanie równych szans do korzystania z pomocy poprzez zorganizowanie bezpłatnego dowozu osobom niepełnosprawnym zamieszkującym poza granicami miasta Ostrowa Wielkopolskiego z terenu Powiatu Ostrowskiego na zajęcia w Klubie Wsparcia.

2) wspieranie osób dorosłych oraz dzieci z zaburzeniami psychicznymi, rodzin i opiekunów osób z zaburzeniami psychicznymi w codziennym funkcjonowaniu, poprzez udzielanie specjalistycznego poradnictwa i konsultacji.

3) psychoedukacja osób z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzin w zakresie szeroko pojętej ochrony zdrowia psychicznego, dostarczanie wiedzy poprzez indywidualne konsultacje, zajęcia, organizowanie szkoleń, poprzez dostęp do fachowej literatury i poradników oraz informacji dostępnych za pomocą sieci internetowej.

              Warto na koniec nadmienić, iż dotacja, którą otrzymaliśmy, jest jedną z najwyższych przyznanych ww. konkursie. Istotny jest również fakt, że na liście rankingowej powyższego konkursu w skali kraju tzn. wśród 73 programów, które otrzymały dotację, znalazły się tylko cztery podmioty z województwa wielkopolskiego w tym nasz Środowiskowy Dom Samopomocy.

Osoba wytwarzająca/odpowiedzialna: Daniel Świgoniak
Czas wytworzenia: 2010-07-30
Osoba udostępniająca: Wojciech Rachwalski
Czas udostępnienia: 2010-07-30 09:17:23
Licznik wejść: 661