Razem przeciwko przemocy
W piątek, 11 czerwca w Zespole Szkół Muzycznych odbyła się konferencja pod hasłem „Razem przeciwko przemocy”. Organizatorami spotkania byli: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Polski Czerwony Krzyż i Zespół Interwencji Kryzysowej. Patronat nad konferencja objął starosta Włodzimierz Jędrzejak.
Głównym celem konferencji było zapoznanie się z nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w Rodzinie.
Z przykrością muszę stwierdzić, że przemoc jest nasilającym się zjawiskiem. Występuje praktycznie wszędzie – w rodzinie, na ulicy, coraz częściej w szkole.
Sądzę, że obok tego problemu nie wolno przechodzić obojętnie. Dlatego bardzo się cieszę, że Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie przy współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem i Zespołem Interwencji Kryzysowej zorganizowało konferencję na ten temat. Ważne, że jej uczestnicy mogli zapoznać się z nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Mam nadzieję, że dzięki zmianom w przepisach ofiary tej przemocy będą zdecydowanie bardziej chronione – podkreśla Włodzimierz Jędrzejak, Starosta Ostrowski.
W konferencji uczestniczyli: samorządowcy powiatu ostrowskiego, dyrektorzy PCPR z Kalisza, Ostrzeszowa i Pleszewa, dyrektorzy i nauczyciele placówek oświatowych działających na terenie Miasta Ostrowa Wielkopolskiego i Powiatu Ostrowskiego, kierownicy i dyrektorzy jednostek powiatowych oraz przedstawiciele komendy policji, sądu i kuratorium.
Uczestnicy spotkania zapoznali się również z działalnością Centrów Interwencji Kryzysowych działających w Kaliszu, Ostrzeszowie i Pleszewie.
Niestety zjawisko przemocy w rodzinie jest coraz większe. Przemoc zawsze istniała, była tylko zamknięta w czterech ścianach, a ofiary przemocy nie wychodziły z tym problemem na zewnątrz. Jako pracownicy placówek „pomocowych” każdego dnia staramy się przeciwdziałać przemocy. Dlatego też w naszym punkcie prowadzimy bezpłatne porady psychologa, pedagoga, pracownika socjalnego, a także prawnika – wyjaśnia Marcin Siudziński, dyrektor PCPR w Ostrowie Wielkopolskim.
Na zaproszenie organizatorów do Ostrowa przyjechała również Mirosława Kątna, Przewodnicząca Komitetu Praw Dziecka w Warszawie.
Ustawa z lipca 2005 roku nie chroniła w należyty sposób ofiary przemocy, natomiast pochylała się bardziej nad sprawcą. Było w niej bardzo dużo niedoskonałych przepisów, które nie gwarantowały bezpieczeństwa i należytej pomocy. Przecież nie o to chodzi w ustawie. W dzisiejszych czasach ofiarami przemocy są przede wszystkim dzieci i niestety z roku na rok jest ich coraz więcej – mówi Mirosława Kątna, Przewodnicząca Komitetu Ochrony Praw Dziecka.
Przypominamy, że od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00 w strukturach Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie funkcjonuje Powiatowy Punkt Konsultacyjny dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w ramach, którego można uzyskać bezpłatną poradę psychologa po wcześniejszym umówieniu telefonicznym: 62 735 51 52 lub 62 735 51 52. Natomiast w każdą środę w godzinach od 8.00-16.00 można skorzystać z bezpłatnej porady prawnika.
Podczas konferencji Ostrowskie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie omówiło również wyniki swojej pracy w zakresie działalności Powiatowego Punktu Konsultacyjnego dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Ponadto podsumowany został cykl szkoleń przeprowadzonych przez PCPR w okresie od marca do kwietnia 2010 roku dla pedagogów, dyrektorów przedszkoli i szkół.
Ostrowska konferencja stała się również okazją do wręczenia certyfikatów kolejnym czterem rodzinom zastępczym.