Wycieczka do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim
Idąc tropem wędrówek po naszym mieście, przyszła kolej na odwiedzenie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim. Ciekawa i niecodzienna wizyta odbyła się w dwóch turach. Strażacy oprowadzili nas po swojej jednostce, opowiadając nam historię, ciekawostki oraz prezentując strażackie pojazdy wraz z wyposażeniem. Mieliśmy okazję zobaczyć namiastkę jakże trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka oraz wysłuchać opowieści o akcjach ratowniczo-gaśniczych.
Historia Straży Pożarnej w naszym mieście na przestrzeni lat bardzo się zmieniała i ewoluowała pod względem strukturalnym, ustrojowym i technicznym. Historia ta, sięga okresu powojennego i roku 1945, kiedy to podlegała pod powiat ostrowski jako Instruktor Powiatowy Straży Pożarnych podległy Związkowi Straży Pożarnych RP. Następnie w latach 50-tych powstała Miejska Komenda Straży Pożarnych podlegająca Przewodniczącemu Miejskiej Rady Narodowej. W roku 1960 Sejm uchwalił nową ustawę o ochronie przeciwpożarowej. W 1961 roku dokonano połączenia komend: powiatowej i miejskiej tworząc jedną o nazwie Komenda Powiatowa Straży Pożarnych dla miasta Ostrowa Wielkopolskiego i powiatu ostrowskiego. 12 czerwca 1975 roku uchwalona została, trzecia już w powojennej Polsce ustawa o ochronie przeciwpożarowej. W tym samym roku następuje również reorganizacja administracyjna kraju. Powstają nowe województwa, Ostrów Wielkopolski trafia do województwa kaliskiego. W miejsce zlikwidowanych powiatów tworzone są komendy rejonowe straży pożarnych.
Zupełną nowość i zmianę przynoszą lata 90- te gdzie Sejm w 1991 uchwala nową ustawę pożarniczą w naszym kraju. Oprócz walki z pożarami do ustawowych obowiązków dochodzi prowadzenie działań z zakresu ratownictwa technicznego oraz chemiczno-ekologicznego. Z dniem 1 lipca 1992 roku powstaje Państwowa Straż Pożarna, co pociąga za sobą zmiany w strukturach terytorialnych. Z dotychczasowych 9 rejonów na obszarze województwa kaliskiego utworzonych zostaje 5, w tym ostrowski połączony razem z krotoszyńskim pod jedną wspólną dla całego obszaru komendą zwaną dalej Komendą Rejonową Państwowej Straży Pożarnych w Ostrowie Wlkp.
Z dniem 1 stycznia 1999 roku następuje w kraju zmiana podziału administracyjnego państwa. Powstają nowe województwa oraz powiaty. Zgodnie z nową ustawą komendanci powiatowi podlegają merytorycznie Wielkopolskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu PSP, natomiast na szczeblu powiatu zwierzchnictwo nad nimi sprawuje Starosta. W skład utworzonej Komendy Powiatowej PSP wchodzi jednostka ratowniczo-gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej. Powiat tworzą następujące jednostki administracyjne: miasto Ostrów Wlkp., gmina i miasto Nowe Skalmierzyce, gmina i miasto Odolanów, gmina i miasto Raszków, gmina Ostrów Wlkp., gmina Przygodzice, gmina Sieroszewice oraz gmina Sośnie.
W 2004 roku zmienia się siedziba Straży Pożarnej w Ostrowie. Z dotychczasowej lokalizacji z ulicy Staszica następuje przeprowadzka na ulicę Batorego. Na ulicy Staszica można jeszcze do tej pory podziwiać wysoką zabytkową wieżę, z której to, niegdyś wypatrywano pożary, gdy telefony jeszcze nie były ogólno dostępne.
Po zapoznaniu się z historią straży, nastał czas na „część praktyczną”. Strażacy oprowadzili nas po swoim miejscu pracy. Zaprezentowano nam wszystkie pojazdy w garażach wraz ze specjalistycznym sprzętem. Mieliśmy również okazję zobaczyć pokaz podnoszenia drabiny na jednym z wozów oraz pokaz ćwiczeń sprawnościowych. Następnie oprowadzono nas po takich pomieszczeniach jak: szatnia, sale szkoleniowe oraz pomieszczenia do dezynfekcji umundurowania ratowników straży pożarnej. Mogliśmy również usłyszeć dźwięk alarmu i zademonstrowano nam zjazd strażaków w gotowości bojowej do akcji niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Była to dla nas wszystkich bardzo ciekawa i pouczająca wycieczka.
W imieniu uczestników i kadry Środowiskowego Domu Samopomocy przy PCPR w Ostrowie Wielkopolskim, pragnę podziękować Panu Andrzejowi Morta Komendantowi Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim, za możliwość zwiedzenia obiektów Komendy Powiatowej PSP oraz Panom Strażakom za ciekawą i pełną ekspresji wycieczkę.
W miesiącu maju obchodzimy Dzień Strażaka, z tej okazji składamy na ręce Pana Komendanta, łącznie z podziękowaniami, serdeczne życzenia dla wszystkich Strażaków wraz z drobnym upominkiem wykonanym przez uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy.