Informacja o naborze uczestników do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” – edycja 2024
Powiat Ostrowski – Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowie Wielkopolskim jest realizatorem resortowego Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” – edycja 2024 finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Informujemy o możliwości zgłaszania się do programu.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowie Wielkopolskim, informuje, że w roku 2024 będzie realizował Programu Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością dla 18 osób, w tym 14 osób ze znaczny i znacznym sprzężonym stopniem niepełnosprawności oraz 4 dzieci do 16 roku życia
Kwalifikacja na Uczestników Programu:
W pierwszej kolejności usługi asystenckie otrzymają:
- osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- osoby posiadające orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych,
- osoby z niepełnosprawnościami samotnie gospodarujące, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich, bądź zamieszkują z drugą osobą niepełnosprawną(w tym przypadku pomoc asystenta otrzyma tylko jedna osoba niepełnosprawna).
- następnie decyduje kolejność zgłoszeń.
Głównym celem Programu jest wprowadzenie usługi asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla:
- dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji,
- osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie:
o znacznym sprzężonym stopniu niepełnosprawności albo traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. A i b, zgodnie z art.5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, mieszkających na terenie powiatu ostrowskiego.
Uczestnicy Programu będą mieli możliwość skorzystania z pomocy asystenta m.in. przy:
- wyjściu, powrocie oraz/lub dojazdach w wybrane przez uczestnika Programu miejsce (np. dom, praca, placówki oświatowe i szkoleniowe, świątynie, placówki służby zdrowia i rehabilitacyjne, gabinety lekarskie, urzędy, znajomi, rodzina, instytucje finansowe, wydarzenia kulturalne/rozrywkowe/społeczne/sportowe itp.);
- wyjściu, powrocie oraz/lub dojazdach na rehabilitację i zajęcia terapeutyczne;
- zakupach, z zastrzeżeniem aktywnego udziału uczestnika Programu przy ich realizacji;
- załatwieniu spraw urzędowych;
- nawiązaniu kontaktu/współpracy z różnego rodzaju organizacjami;
- korzystaniu z dóbr kultury (tj. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy itp.).
- wykonywania czynności dnia codziennego dla uczestnika Programu.
Działania podejmowane w ramach Programu mają na celu:
- poprawę funkcjonowania w życiu społecznym,
- ograniczanie skutków niepełnosprawności,
- stymulację do podejmowania wszelkiego rodzaju aktywności,
- przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność oraz wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych.
Kiedy asystent może świadczyć usługi?
Rodzaj usług i jego zakres godzinowy powinien być uzależniony od osobistej sytuacji osoby niepełnosprawnej. Czas trwania usług asystencji osobistej może być realizowany 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, przy czym przez tego samego asystenta maksymalnie do 12 godzin na dobę.
Limit godzin przypadających na 1 uczestnika Programu wynosi nie więcej niż:
- 70 godzin miesięcznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną;
- 60 godzin miesięcznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- 30 godzin miesięcznie dla dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Od asystentów świadczących usługi na rzecz dzieci niepełnosprawnych do 16 roku życia dodatkowo wymagane są następujące dokumenty:
- zaświadczenie o niekaralności
- pisemna informacja o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na tle seksualnym
- pisemna akceptacja osoby asystenta ze strony rodzica lub opiekuna prawnego dziecka z niepełnosprawnością
- W czasie korzystania z usług asystenta nie mogą być świadczone – w tych samych godzinach – usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze.
- Uczestnik (bez względu na sytuację materialną) nie ponosi odpłatności za udział w Programie.
- Uczestnik Programu może samodzielnie wybrać asystenta z wyłączeniem osób będących członkami rodziny, opiekunami prawnymi lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z uczestnikiem Programu. Na potrzeby realizacji Programu, za członków rodziny uznać należy rodziców i dzieci, rodzeństwo, wnuki, dziadków, teściów, macochę, ojczyma oraz inne osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym z uczestnikiem Programu.
- Wyboru asystenta dokonuje się poprzez złożenie oświadczenia o wyborze asystenta wraz z informacją, iż jest on przygotowany do realizacji usług asystencji osobistej.
Osoba niepełnosprawna może samodzielnie wybrać asystenta, który będzie świadczył na jej rzecz usługi z wyłączeniem osób będących członkami rodziny (zgodnie z art. 3 pkt 16 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych), opiekunami prawnymi lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z uczestnikiem Programu.
Wskazany przez osobę niepełnosprawną asystent musi posiadać dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących zawodach i specjalnościach:
- Opiekun osoby niepełnosprawnej,
- Opiekun osoby starszej,
- Opiekun medyczny,
- Pedagog,
- Psycholog,
- Terapeuta zajęciowy,
- Pielęgniarka,
- siostra PCK,
- fizjoterapeuta; lub
- posiadać co najmniej 6 – miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu.
- Nabór zgłoszeń prowadzony jest w trybie ciągłym do wyczerpania limitu miejsc.
- Wypełnione dokumenty oraz kopie orzeczenia o niepełnosprawności należy złożyć w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowie Wielkopolskim (SEKRETARIAT – I piętro pokój nr 13) lub wysłać pocztą tradycyjną na adres: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowie Wielkopolskim, Al. Słowackiego 1c, 63-400 Ostrów Wielkopolski.
- Pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowie Wielkopolskim będą się kontaktować telefonicznie z uczestnikami zakwalifikowanymi do Programu.
Wnioski będzie można składać od dnia 20 lutego 2024 roku do dnia 29 lutego 2024 roku.
Złożenie karty zgłoszenia do Programu nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem kandydata do Programu.
W przypadku pytań, wątpliwości lub trudności z wypełnieniem karty zgłoszenia prosimy o kontakt telefoniczny tel.62/ 737-98-43 lub 62/ 735 51 52
Całkowita wartość dofinansowania z Funduszu Solidarnościowego: 627 600 zł
WAŻNE:
W celu dołączenia do Programu należy dostarczyć komplet dokumentów, który stanowią:
- Załącznik nr 1 - Karta zgłoszenia do programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” – edycja 2024
- Załącznik nr 2 - Karta zakresu czynności w ramach usług asystencji osobistej do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością”- edycja 2024
- Załącznik nr 3 – Oświadczenie uczestnika Programu
- Załącznik nr 4 - Klauzula informacyjna RODO PCPR w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” – edycja 2024
- Załącznik nr 5 - Klauzula informacyjna RODO Ministerstwo w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością”- edycja 2024
- Kopia orzeczenia o niepełnosprawności