Jubileusz 25 lecia funkcjonowania Ośrodka
1 grudnia 2016 roku obchodzono uroczyście w Ostrowskim Centrum Kultury w Ostrowie Wielkopolskim jubileusz 25 lecia funkcjonowania Powiatowego Ośrodka Wsparcia.
W 1991 roku z inicjatywy rodziców dzieci niepełnosprawnych intelektualnie powstał Dzienny Ośrodek Adaptacyjny jako filia Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie Wielkopolskim. Inicjatorami powstania Ośrodka byli Państwo Aleksandra i Lechosław Torz, w dążeniu do celu wspierali inni rodzice m.in. Państwo Dembscy, Olejniczak, Rajcic, Rauhut, Skoczylas, Lipka, Szpera, Radziszewscy, Szczypkowscy, Binek, Kraska.
W Roku 1999 Dzienny Ośrodek Adaptacyjny uchwalą Rady Powiatu wcielony został w struktury Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie przyjmując nazwę Powiatowy Ośrodek Wsparcia dla Dzieci i Młodzieży Upośledzonej Umysłowo.
Jubileusz był okazją do podziękowania władzom, byłym dyrektorom PCPR i kierownikom Ośrodka za wsparcie oraz wkład osobowy w funkcjonowanie jednostki. Nie mogło również zabraknąć podziękowań dla pracowników Ośrodka.
Przygotowany na tę okoliczność musical „Mały Książe” w reżyserii Magdaleny Wagner był nie tylko przeniesieniem wydarzeń z książki na scenę. Pokazał, że potrafimy integrować się z innymi, ucząc tolerancji, życzliwości wobec drugiego człowieka, może trochę innego, ale jakże wspaniałego. W rolę Małego Księcia wcieliła się Justyna Rauhut, żmiję zagrała Marlena Fibich, pilotem była Dorotka Skowrońska a lisem Magdalena Wagner. Królem była Magdalena Sójka, pijakiem był Bogusław Czekalski, latarnika odegrał Damian Schmidt, próżną została Kasia Kupijaj a podróżnikiem był Arek Ciernia. Rolę róż i ptaków odegrały baletnice z zespołu baletowego GWIAZDA pod kierownictwem Patrycji Stendera, a role róży, ukochanej Małego Księcia odegrała Katarzyna Kalińska uczennica Szkoły Podstawowej nr 9 w Ostrowie Wielkopolskim.
W kolejnej części spotkania zgromadzeni goście obejrzeli film, w którym uwieczniony został moment otwarcia naszej placówki oraz fragmentów zajęć dydaktycznych przeprowadzonych w tamtym czasie. Projekcja filmu była szczególnie poruszająca dla tych, którzy mieli sposobność obejrzenia na ekranie siebie sprzed 25 lat.
Całość dopełnił mini koncert Adama Wasieli. Artysta zaśpiewał specjalnie przygotowany na te okoliczność utwór, którego słowa napisał Pan Krzysztof Ogórkiewicz. To była nie lada niespodzianka. Jubileusz prowadziła Pani Ewa Smolińska, która swoim profesjonalizmem, ciepłem i osobowością sprawiła iż na scenie panowała niesamowita atmosfera przyjaźni i miłości.
Gorące życzenia przekazali Pani Marlena Maląg Wicewojewoda Wielkopolski, Pan Paweł Rajski Starosta Powiatu Ostrowskiego, Pan Roman Pacholczyk Wicestarosta Powiatu Ostrowskiego, posłowie RP: Pan Tomasz Jędrzejak, Pan Jarosław Urbaniak, senator RP Pan Łukasz Mikołajczyk oraz kierownicy zaprzyjaźnionych jednostek pomocy społecznej, placówek oświatowych z Młodzieżową Radą Miasta. Ciepłe i wzruszające słowa przekazali również rodzice.
Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni na jubileuszowego torta, gdzie był czas na wspomnienia, ale i również na przyjacielskie rozmowy.
Nadmienić należy, iż impreza nie odbyłaby się bez wsparcia ludzi dobrej woli takich jak:
Pan Paweł Rajski – starosta Powiatu Ostrowskiego,
Pan Roman Pacholczyk– wicestarosta Powiatu Ostrowskiego,
Pracownicy starostwa powiatowego z Biura Promocji,
Pan Sebastian Górski– Dyrektor OCK w Ostrowie Wielkopolskim,
Pani Ewa Smolińska,
Pan Adam Wasiela,
Pani Patrycja Stendera –kierownik ostrowskiej grupy baletowej GWIAZDA,
Pani Magdalena Kryszczak,
Pan Daniel Stasiak,
Pan Marek Wojtasiak,
Pan Mariusz Głąb,
Pan Rafał Mrowiński,
Pan Andrzej Nowacki Gospodarstwo Ogrodnicze Ociąż,
Firma Trasko Automatyka w Ostrowie Wielkopolskim,
Pan Roman Antczak – Rzeźnictwo, Wędliniarstwo, Handel Ostrów Wlkp.
Rodzice a w szczególności Państwo: Ciernia, Roszkiewicz, Stasiak, Szczepaniak, Rauhut, Dembscy,
oraz Dagmary Szczepaniak, która przy niewielkiej pomocy terapeutów wykonała różę stanowiącą motyw projektu podziękowań, jak i tła towarzyszącego uroczystości.