Spektakularny sukces POW w Koninie
Dnia 10 października 2013 roku w ramach Olimpiad Specjalnych Powiatowy Ośrodek Wsparcia wziął udział w IV Regionalnym Turnieju Bocce w Koninie.
Nasza drużyna w składzie: Natalia Artmańska, Marlena Fibich, Artur Godziewski i Damian Schmidt, po raz pierwszy brała udział w turnieju. Mieliśmy ogromną tremę oraz obawy, czy poradzimy sobie na tak prestiżowej imprezie. Dlatego też postanowiliśmy się przygotować do niej rzetelnie. Dzięki uprzejmości Pana Łukasza Mikołajczyka Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 9 w Ostrowie Wielkopolskim mogliśmy odbyć trening na Sali gimnastycznej, gdzie pod okiem trenerów Pani A. Pastuszak i T. Przybylskiej zawodnicy nabyli umiejętności wykonywania rzutów i pracy gry zespołowej. Ale na tym nasi trenerzy nie poprzestali. Chcąc przygotować drużynę jeszcze lepiej zwróciliśmy się o fachową pomoc do Pani Elżbiety Mądrej – nauczyciela Szkoły Specjalnej Nr 12, która już po raz kolejny brała udział w ww. imprezie.
Wszystkie powyższe działania, jak się później okazało przełożyły się nasz sukces, czyli III miejsce w IV Regionalnym Turnieju Bocce Olimpiad Specjalnych Konin 2013.
Dla przypomnienia BOCCIA jest jedną z dyscyplin paraolimpijskich (nie posiada swojego odpowiednika w programie olimpijskim), posiadającą walory rehabilitacyjno – sportowe. Jest grą integracyjną, która oprócz rywalizacji, przynosi satysfakcję i przyjemność. Zasady tej gry są bardzo proste. Celem tej gry jest wrzucenie na boisko bili (kuli) białej zwanej paliną, a w dalszej kolejności umieszczenie w jej bezpośrednim sąsiedztwie jak największej liczby bil tego samego koloru. Zawodnik, który rozpoczyna grę wyrzuca na boisko bilę o kolorze białym i dorzuca swoją bilę, aby znalazła się jak najbliżej białej. Następnie zagrywa przeciwnik. Potem rzut należy do zawodnika tej drużyny, której bila leży dalej od bili przeciwnika w stosunku do bili białej. Bardzo ważnym jest, że zawodnicy rzucając bile mają możliwość przesuwania znajdujących się w grze bili lub rozbijania układów bil już ustawionych. Jednocześnie starają się umieścić jak najwięcej bil swojego koloru przy bili białej. Ostatecznie po wyrzuceniu na boisko gry wszystkich bil kończy się runda, a sędzia wówczas ogłasza wynik, na który składa się suma ilości bil jednego koloru, będących jak najbliżej białej.
Tak więc z duszą na ramieniu udaliśmy się do Konina. Zaraz po przyjeździe wzięliśmy udział w obowiązkowych preeliminacjach – rozgrywkach zmodyfikowanych, celem ustawienia drużyn. Nasz zespół poprzez osiągnięte wyniki, został przydzielony do II grupy w ramach której odbywał się turniej. Po czym nastąpiła ceremonia otwarcia imprezy, którą uświetniły występy zespołów baletowyc i tanecznych z Konina. Zawody w bocce odbywały się zgodnie z Oficjalnymi Przepisami Sportowymi Special Olimpics. W Turnieju wzięło udział 10 drużyn po czterech zawodników w każdej. Zawodnicy nasi spisali się na medal zajmując jak wyżej wspominano III miejsce. To naprawdę ogromny sukces i ogromne zadowolenie dla prowadzących trenerów, których praca przyniosła tak wspaniały wynik. Impreza w Koninie jak wszystkie tam organizowane była również okazją do zabaw integracyjno – rekreacyjnych. W specjalnie przygotowanej „wiosce” uczestnicy turnieju mieli okazję spędzić wolny czas bawiąc się w różnego rodzaju przygotowane konkurencje sportowe zdobywając drobne upominki.
Z Konina wróciliśmy bardzo zadowoleni, gdyż na szyjach naszych zawodników zawisł cenny brązowy medal olimpijski. Oprócz niego zyskaliśmy dużo więcej, to znaczy ogromną wiarę we własne siły.