CHCEMY BYĆ SOBĄ ? Stażystą być!
Projekt konkursowy „CHCEMY BYĆ SOBĄ” już od 2011 roku wspiera osoby niepełnosprawne w ŚDS w Liskowie i Ostrowie Wielkopolskim. Dofinansowanie wielu pomysłów w projekcie, sprzyjających wzrostowi aktywizacji zawodowej i społecznej uczestników, było możliwe dzięki pozyskaniu środków z Europejskiego Funduszu Społecznego. Jednym z działań jest zorganizowanie staży w zakładach pracy chronionej. Rzucenie uczestników „na głęboką wodę” to rezultat wielomiesięcznych szkoleń ujętych w bloki tematyczne, jak:
- poradnictwo specjalistyczne z prawnikiem, psychologiem, doradcą zawodowym
- warsztaty umiejętności społecznych i aktywnego poszukiwania pracy
- kursy BHP, pierwszej pomocy, obsługi komputera i urządzeń biurowych
- podstawowy kurs krawiecki wraz z praktyką w zakładzie
- kurs podstaw stolarstwa i obsługi magazynu wraz z praktykami w zakładzie.
Staże w zakładach pracy chronionej to ostatni etap aktywnej rehabilitacji zawodowej w projekcie i największe wyzwanie dla uczestników – osób niepełnosprawnych upośledzonych umysłowo. Bierze w nich udział 7 kobiet i 7 mężczyzn. Program stażowy jest dostosowany do rzeczywistych potrzeb lokalnego rynku pracy z uwzględnieniem deficytów naszych uczestników. Ma na celu udoskonalić zdolności manualne, wspomóc w ustaleniu właściwej ścieżki rozwoju zawodowego, rozbudzić aktywność i niezależność. Dzięki obserwacji uczestników i znajomości ich zainteresowań, przeprowadzamy staże w zawodzie magazynier – stolarz dla mężczyzn, a dla kobiet w zawodzie krawcowa, przez 9 miesięcy.
Minimum programowe dla kobiet to między innymi:
- poznanie maszyn do szycia, overlock
- zdejmowanie miary i pierwsze przymiarki
- szycie ręczne i maszynowe
- układanie i krojenie form
- wszywanie zamków, kieszeni, podszewek, guzików
- haft ręczny ozdobny.
Natomiast mężczyźni zdobywają umiejętności z zakresu:
- gospodarki i dokumentacji magazynowej
- infrastruktury i urządzeń magazynowych
- podstaw programów handlowych i obsługi kas fiskalnych
- stolarstwa.
Wymiarowanie, krojenie i przygotowanie prostych konstrukcji (na przykład meble skrzyniowe) to ulubione hobby naszych podopiecznych. Już na praktykach stolarskich padały opinie, że chcieliby zdobyć pracę w zakładzie. Wypracowanie takiej postawy to to, do czego między innymi zmierzaliśmy w projekcie. Uczestnicy sami dostrzegają, że przez ten czas się zmienili, mają motywację do przełamywania strachu przed wykonywaniem wielu dotychczas nieznanych rzeczy. Poprzez codzienne pokonywanie maleńkich barier i własnych ograniczeń stali się odważniejsi, chcą się dalej rozwijać i integrować ze społeczeństwem. Osoby w projekcie „CHCEMY BYĆ SOBĄ” to dorośli zagrożeni wykluczeniem społecznym, przewlekle psychicznie chorzy i upośledzeni umysłowo. Są to poważne schorzenia i dlatego działania projektowe wspierają etapowo ich adaptację w życiu społecznym i zawodowym. Uczestniczki stażu w zakładzie pracy chronionej z ożywieniem opowiadają i prezentują swoje własnoręcznie wykonane prace krawieckie, chwalą się zdobytymi umiejętnościami i mają już kolejne pomysły – na przykład ekologiczne torby na zakupy. Podczas wizyty Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie – Marcina Siudzińskiego, wraz z kadrą zarządzającą projektem, dumnie prezentowały się na swoich stanowiskach pracy.