Szczęśliwa rodzina

Program korekcyjno ? edukacyjny dla sprawców przemocy w rodzinie

Przemoc jest zjawiskiem coraz bardziej powszechnym. Można się z nią zetknąć nie tylko w filmach i programach informacyjnych, ale niestety coraz częściej na ulicy, w szkole i we własnym domu. Przemoc w rodzinie jest tym rodzajem przemocy w stosunku do osób bliskich, której ujawnienie jest wyjątkowo trudne. Przemoc kierowana jest głównie ku osobom zależnym i określona jest jako zespół atakujących, nadzorujących i kontrolujących zachowań o charakterze fizycznym, seksualnym i emocjonalnym, których celem jest zniewolenie ofiary, wyeliminowanie jej suwerenności, podporządkowanie jej myśli i działań żądaniom i potrzebom sprawcy.

Zjawisko przemocy w rodzinie doczekało się definicji prawnej zawartej w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz.U. Nr 180, poz.1493), która stanowi, że jest to jednorazowe lub powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.

Ustawa ta jednocześnie nakłada na organy administracji rządowej i jednostki samorządu terytorialnego zadania w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, określając zakres pomocy udzielanej ofiarom oraz wskazując środki mające na celu oddziaływania wobec osób stosujących przemoc.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowie Wielkopolski już po raz kolejny jest realizatorem programu korekcyjno – edukacyjnego dla sprawców przemocy w rodzinie. Program adresowany jest głównie do mężczyzn stosujących przemoc wobec partnerek i/lub dzieci a także może być adresowany do kobiet stosujących przemoc wobec najbliższych członków rodziny. Kwalifikowane są do niego osoby, które stosują przemoc w rodzinie, w tym osoby, wobec których zastosowano sankcje karno-administracyjne, np. dozór kuratora sądowego. Nadużywanie alkoholu przez sprawców przemocy w rodzinie nie jest rzadkością, stąd propozycja objęcia takimi oddziaływaniami sprawców - osób uzależnionych od alkoholu, które są już po leczeniu alkoholowym i w trakcie terapii. Zajęcia prowadzone są przez specjalistów przez 4 miesiące: od września do grudnia 2012 roku, obejmując łącznie 78 godzin zajęć.

  • W miesiącu wrześniu i październiku odbędzie się łącznie 12 spotkań indywidualnych, każde z nich będzie trwało 3 godziny. W czasie tych spotkań osoba prowadząca dokona wstępnej diagnozy osób zgłaszających się do udziału w programie.
  • W miesiącu listopadzie odbędzie się 8 mini wykładów, każdy z wykładów będzie trwał 3 godziny.
  • W miesiącu grudniu odbędzie się 6 warsztatów, każdy z nich trwał będzie 3 godziny.

Program ukierunkowany jest na zmianę zachowań i postaw osób stosujących przemoc w rodzinie, wpływających na zaprzestanie bądź zmniejszenie ryzyka dalszego stosowania przemocy wobec najbliższych.

Głównymi założeniami programu korekcyjno - edukacyjnego są:

  • redukcja zachowań agresywnych u jego uczestników,
  • kształtowanie postawy partnerstwa i szacunku wobec kobiet i dzieci oraz odpowiedzialności za popełnione czyny.

Przemoc jest zachowaniem wyuczonym, więc można takiego zachowania oduczyć. Sprawca przemocy po mistrzowsku wręcz manipuluje najbliższymi i otoczeniem. Potrafi bardzo dobrze i logicznie wytłumaczyć motywy oraz cel swojego postępowania. Mity i stereotypy odnośnie pełnienia ról społecznych, nasza kultura, obyczaje, nadal niezbyt wysoka „czujność społeczna” – to też sprzymierzeńcy sprawcy przemocy. Pierwotnej motywacji sprawcy do skorzystania z pomocy po prostu brakuje. Nawet, jeśli czują, że to, co robią, jest złe, bardzo rzadko sięgają sami po pomoc z zewnątrz.

Osoba wytwarzająca/odpowiedzialna: Małgorzata Sierpowska-Grzyb
Czas wytworzenia: 2012-10-17
Osoba udostępniająca: Wojciech Rachwalski
Czas udostępnienia: 2012-10-17 09:17:23
Licznik wejść: 379