Cykl specjalistycznych szkoleń i warsztatów dla rodzin zastępczych ? ?Między nami rodzicami?
Rodzina zastępcza jest formą pomocy dziecku, któremu rodzina naturalna nie jest w stanie zapewnić podstawowej opieki i nauczyć konstruktywnego radzenia sobie w życiu. Zadaniem rodziców zastępczych jest zapewnienie właściwej opieki, stworzenie warunków do prawidłowego rozwoju i skorygowanie popełnionych wcześniej błędów wychowawczych wobec dziecka. Aby to było możliwe, osoby pełniące funkcje rodziców zastępczych wymagają specjalistycznego przygotowania i szkolenia. Jest ono konieczne, by ta forma pomocy dała oczekiwane efekty, czyli zmianę losu dziecka. Wielu rodziców zastępczych napotyka w trakcie pełnienia opieki na wiele trudnych sytuacji, których nie przewidywali podejmując się tego zadania. Większość dzieci kierowanych do rodzinnej opieki zastępczej nie tylko zostało pozbawionych niezbędnej opieki i możliwości rozwoju, ale także przeżyły one wiele trudnych doświadczeń, które pozostawiły w nich głębokie urazy psychiczne. Uwolnienie ich od skutków tych urazów wymaga ze strony rodziców zastępczych zrozumienia, życzliwości i tolerancji oraz zdrowego rozsądku i konsekwencji.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowie Wielkopolskim w ogłoszonym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej otwartym konkursie w ramach resortowego programu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej na rok 2012 pozyskało środki finansowe w kwocie 11.300 zł na przeprowadzenie szkoleń dla rodzin zastępczych.
Celem cyklu szkoleń i warsztatów jest przygotowanie rodzin zastępczych do lepszego rozumienia dziecka z zaburzeniami emocjonalnymi i deficytami rozwojowymi, konstruktywnego rozwiązywania tych kryzysów i współpracy z rodziną naturalną.
Program: Cykl specjalistycznych szkoleń i warsztatów dla rodzin zastępczych – „Między nami rodzicami” jest przeznaczony dla rodziców zastępczych, którzy mają już dzieci umieszczone w pieczy zastępczej, widzą potrzebę pogłębiania swojej wiedzy i umiejętności oraz są gotowi do aktywnego i otwartego uczestniczenia w zajęciach.
Od miesiąca października w szkoleniach w każdy poniedziałek, środę i piątek uczestniczy 38 rodzin zastępczych z terenu Powiatu Ostrowskiego.
W miesiącu październiku i listopadzie zostaną przeprowadzone szkolenia i wykłady ze specjalistami – lekarzami: neonatologiem, pediatrą, neurologiem, psychiatrą, odbędą się szkolenia i wykłady prowadzone przez psychologa oraz warsztaty prowadzone przez psychologa i pedagoga.
Zakładane rezultaty zadania to przede wszystkim: dostarczenie rodzinom zastępczym wszechstronnej wiedzy dotyczącej sprawowania opieki nad dzieckiem, wsparcie rodziców w ich roli oraz zwiększenie ich kompetencji wychowawczych, poprawa jakości opieki zastępczej wśród rodzin zastępczych w Powiecie Ostrowskim