Kolędowanie w Powiatowym Ośrodku Wsparcia
Śpiewanie kolęd staje się tradycją zanikającą. Częściej kolędy i pastorałki odtwarzane są z płyt CD czy tez słuchane w telewizji przy okazji koncertów, niż śpiewane samodzielnie.
Pierwsze teksty kolęd pochodzą z XV wieku, należy do nich kolęda „ Anioł Pasterzom mówił”. Twórczość kolędowa przypada na XVII i XVIII wiek, kiedy powstaje w języku polskim „ W żłobie leży”. Autorem tejże kolędy jest sam Piotr Skarga, a melodia nawiązuje do poloneza koronacyjnego króla Władysława IV. Wiek XVIII to czas powstania kolęd „ Gdy śliczna Panna”, „ Przybieżeli do Betlejem. W roku 1792 powstaje jedna z najbardziej uroczystych kolęd „ Bóg się rodzi”.
Kolędowanie to piękny obyczaj. Dlatego postanowiliśmy podtrzymać tą wspaniałą tradycję i 25 stycznia w Powiatowym Ośrodku Wsparcia odbyło się kolędowanie. Do wspólnego śpiewania zaprosiliśmy uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Ostrowie Wielkopolskim oraz mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie Wielkopolskim, którzy byli częstymi gośćmi w naszych progach, zwłaszcza kiedy byli jeszcze naszymi sąsiadami w Domu Kombatanta. Śpiewanie kolęd odbywało się przy akompaniamencie skrzypiec, gitary i pianina, na których grała Pani Anna Fornalczyk – wolontariuszka w Naszym Ośrodku oraz Pani Alina Frąckowiak.
Atmosfera stworzona w Ośrodku pozwoliła znów powrócić do magii świąt bożonarodzeniowych, gdzie Chrystus przyszedł na świat głosić dobra nowinę. Po godzinnym kolędowaniu i śpiewaniu pastorałek, zaproszonych gości obdarowaliśmy upominkami, jednak goście wcale nie mieli ochoty opuszczać progów naszego Ośrodka. Zwłaszcza dotyczyło to mieszkańców dps, którzy jak sami powiedzieli tęsknią za tym miejscem, gdzie spędzili parę ładnych lat i z ogromną przyjemnością do nas zawitali żywiąc nadzieję, że znów nas w niedalekiej przyszłości odwiedzą.