Karnawał w Powiatowym Ośrodku Wsparcia
Karnawał to okres poprzedzający wielki post, trwa od Trzech Króli do Środy Popielcowej. Nazwa karnawał pochodzi od łacińsko – włoskiego słowa carnavale. W tym okresie wydawane są bale karnawałowe, w niektórych miastach np. Monachium, Kolonii, Wiedniu a zwłaszcza w Rio de Janeiro oraz Wenecji urządza się maskarady i uliczne parady. Karnawał jest czasem wyjątkowej swobody i radości. Zwyczaj świętowania tego okresu wywodzi się ze średniowiecza. Staropolska nazwa karnawału to zapusty, ostatki.
Najsłynniejszym karnawałem jest karnawał w Rio de Janeiro. Ostatnie dni przed Wielkim Postem zamieniają się tam w karnawał będący połączeniem średniowiecznych maskarad oraz rytmicznej afrykańskiej muzyki. W Meksyku karnawał obchodzony jest na tydzień przed rozpoczęciem postu, w lutym lub w marcu. To czas bajecznie kolorowych parad w ekstrawaganckich kostiumach, z fajerwerkami, a także tańcami, jedzeniem i piciem dzień i noc. Zabawy karnawałowe w Europie wywodzą się ze starożytnych obrzędów odprawianych ku czci bogów urodzaju, dobrobytu, szczęścia, słońca, życia oraz światła. Najsłynniejszy karnawał europejski obchodzony jest w Wenecji a tradycje tego karnawału sięgają X wieku. Polskie korzenie karnawału sięgają XVII wieku. Uczty karnawałowe oraz bale maskowe odbywały się na dworach królewskich i szlacheckich. Ulubioną polska rozrywką karnawałową były szlacheckie kuligi, podróże saniami od dworu do dworu przy dźwiękach muzyki. W każdym z kolejnych dworów na uczestników kuligu czekał poczęstunek oraz huczne tańce. A kiedy uczestnicy najedli się do syta oraz wytańczyli, kulig wyruszał w dalszą drogę do następnego dworu. Wesoło oraz gwarno było także podczas karnawału chłopskiego, zwanego zapustami. Ludzie gromadzili się w karczmach wiejskich przy muzyce do późnej nocy, tańcach, jadle i napitku.
Zatem karnawał to czas szalonej zabawy i podtrzymując tradycje dnia 16 marca w Ośrodku zorganizowaliśmy taka imprezę. To wspaniała okazja aby uczestnicy mogli wcielić się w ulubionego bohatera z książek, ulubionej bajki czy filmu. Dobór strojów przez uczestników był dobrowolny, a pomysłowość dzieci i rodziców nie znała granic. Tegoroczna zabawa rozpoczęła się o godz. 1100 na której oprócz uczestników nie zabrakło również zaprzyjaźnionych z Ośrodkiem uczniów Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II. Od wejścia można było wyczuć niecodzienny nastrój. Jedni przychodzili już w swoich kostiumach, inni dźwigali torby ze strojami, by w odpowiednim czasie je ubrać czemu towarzyszyły ogromne emocje. Uczestnicy balu zaprezentowali bardzo ciekawe stroje i wykazali się dużą pomysłowością, bo w świecie dziecięcych marzeń wszystko jest możliwe. Zabawa była pierwszorzędna i mimo, że nie trwała do białego rana, trudno było się rozstać kiedy usłyszeliśmy, że właśnie leci ostatni utwór. Przecież kolejna taka zabawa dopiero za rok.