Szczęśliwa rodzina

CO NOWEGO W PROJEKCIE ?CHCEMY BYĆ SOBĄ??

Projekt konkursowy pt.:„CHCEMY BYĆ SOBĄ”, realizowany w partnerstwie z powiatem kaliskim już w listopadzie b.r. obchodzi rok swojej działalności. Jest on wspólfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem tego dwuletniego projektu jest aktywizacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Podsumowując rok pracy, z dumą możemy stwierdzić, że jesteśmy zaskoczeni postępami uczestników Środowiskowych Domów Samopomocy w Ostrowie Wielkopolskim i Liskowie. Terapia prowadzona jest na wielu płaszczyznach w grupie 75 osób. Ich aktywizacja zawodowa polega głównie na zwiększeniu umiejętności poruszania się na rynku pracy i podniesieniu kwalifikacji. Natomiast z zakresu aktywności społecznej, w projekcie, kładziemy nacisk na integracje uczestników z otoczeniem poprzez nowatorskie formy terapii (tj. hipoterapia, dogoterapia). Osoby niepełnosprawne mają ponadto zapewnioną pomoc wykwalifikowanych opiekunów, a na zajęcia są dowożeni przystosowanymi busami.

CO JUŻ ZROBILIŚMY

→ pracownia „Czytelnia i Wideoteka Dorosłego Człowieka” (biblio-, filmo-, arte-,  teatroterapie) w ŚDS w Ostrowie Wlkp.

→ Pracownia Fotograficzna w ŚDS w Liskowie

→ działania w ramach Aktywnej Integracji Zawodowej (warsztaty umiejętności społecznych, warsztaty aktywnego poszukiwania pracy, badania specjalistyczne medycyny pracy, indywidualne konsultacje ze specjalistami: psycholog, prawnik, doradca zawodowy, pracownik socjalny)

→ zajęcia hipotarapii

→ zajęcia dogoterapii

→ zajęcia rehabilitacyjne na krytej pływalni

→ zajęcia terapeutyczne w Kompleksie termalno-basenowym w uzdrowisku Uniejów

→ wycieczki integracyjne i krajoznawcze do osady „Cicho-Sza” w Niedźwiedziu

CO PLANUJEMY 

→ działania w ramach Aktywnej Integracji Zawodowej:

     - kurs podstawowej obsługi komputera i innych urządzeń biurowych

     - kurs podstaw krawieckich wraz z zasadami BHP i pierwszej pomocy  

przedmedycznej

    - kurs podstaw stolarstwa i obsługi magazynu wraz z zasadami BHP i pierwszej 

pomocy przedmedycznej

     - staże w zakładach pracy chronionej

→ działania w ramach Aktywnej Integracji Społecznej:

     - przeprowadzenie konsultacji z dietetykiem

     - hipoterapia, dogoterapia, rehabilitacja na krytej pływalni, terapie w uzdrowisku

Uniejów, wycieczki krajoznawcze do Mini Zoo

    - całodniowa wycieczka integracyjna do ZOO Safari w Świerkocinie

→ Kurs Tańca Towarzyskiego w ŚDS w Liskowie

→ doposażenie pracowni „Czytelni i Wideoteki Dorosłego Człowieka” oraz utworzenie od podstaw „Czytelni i Wideoteki” w ŚDS w Liskowie

→ utworzenie pracowni „DOBREGO SMAKU” w ŚDS w Ostrowie Wlkp.

Pracownia „DOBREGO SMAKU”  to forma terapii, która będzie uczyć samodzielności i umiejętności w przygotowaniu prostych posiłków i potraw dietetycznych. W projekcie uczestniczki i uczestnicy będą mieli zapewnione konsultacje z dietetykiem i pogadanki na temat zdrowego żywienia i profilaktyki wielu chorób, m.in. układu krążenia, nadciśnienia, cukrzycy. Pracownia zostanie wyposażona w niezbędne szafki, kuchenki, sprzęty. Jej celem jest wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych, tak aby uczestnicy mogli je przenieść na grunt domowy. Pracownia będzie funkcjonowała nie tylko podczas trwania projektu, ale zapewni również wspaniałą bazę w ŚDS w Ostrowie Wielkopolskim na długie lata.

NAPISALI O NAS 

Z dumą możemy informować, że projekt konkursowy pt.: „CHCEMY BYĆ SOBĄ” został zaprezentowany na stronie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej jako dobre praktyki wpisujące się w Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego w Wielkopolsce.

Ponadto artykuły informujące o działaniach w projekcie zamieściły: „Gazeta Ostrowska”, „Nasz Rynek”, „Głos Wielkopolski – Ziemia Kaliska”, „Radio Centrum”, i wiele lokalnych serwisów i portali internetowych. Uczestniczki i uczestnicy projektu zadebiutowali także w Telewizji Proart w serwisie informacyjnym „Wydarzeń”. Na bieżąco zamieszczamy informacje i zdjęcia w Biuletynie Informacyjnym PCPR-u oraz zachęcamy do śledzenia postępów uczestników na stronie internetowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

CO MÓWIĄ NASI UCZESTNICY O PROJEKCIE 

RENATA o Czytelni i Wideotece:

 „Poznałam obsługę kamery, lubię nagrywać z uczestnikami nasze wydarzenia z życia ŚDS.”

KINGA:

„Podobają mi się wszystkie zajęcia. Pomogły mi przełamać lęk, zdobyć nowe umiejętności, zyskać wiarę w siebie.”

AGNIESZKA:

„Zajęcia mi się podobają. Lubię zwierzęta, dużo przyjemności sprawia mi nauka jazdy na koniu. Pokonałam lęk przed końmi, teraz czuję się lepiej w kontakcie z nimi.”

RÓŻA o Czytelni i Wideotece:

„Umiejętność obsługi laptopa jest dla mnie ‘oknem na świat’.”

MAGDALENA:

„Od dziecka lubiłam konie i zawsze marzyłam aby jeździć konno. Jednak nigdy nie miałam takiej możliwości. Obecne wyjazdy na hipoterapię pomogły mi spełnić moje marzenia.”

JAROSŁAW o Czytelni i Wideotece:

„Mogę rozwijać swoje hobby, którym są sport i motoryzacja.”

JUREK o uzdrowisku Uniejów i hipoterapii:

„Najbardziej podobał mi się basen w Uniejowie. Było tam naprawdę ładnie,  mogłem się poruszać bez kul, a w wodzie nie bolą mnie nogi.

Bardzo lubię konie, potrafię już utrzymać równowagę. Chciałbym cały czas być na takich zajęciach, bo się nie nudzę.”

JACEK:

„Podczas wyjazdów mogę się zrelaksować odstresować i wyciszyć. Zajęcia pomagają mi zdobyć nowe umiejętności.”

AGNIESZKA o dogoterapii:

„Pieski można pogłaskać, przytulić, bardzo są fajne.”

MIREK o wycieczkach do Zoo w Niedźwiedziu, do term w Uniejowie:

„Wszędzie mi się podobało. Było ciekawie i wesoło. W zoo widziałem różne zwierzęta.

Bardzo ładnie jest na basenach w Uniejowie, a poza tym mamy pyszną pizzę, kurczaki i frytki…”

ANTONINA:

„Udział w projekcie to dla mnie nowe doświadczenia. Po wyjazdach czuje się zrelaksowana. Lubię te wyjazdy.”

ELA o uzdrowisku Uniejów i hipoterapii:

„Najbardziej lubię jeździć na basen do Uniejowa, jest tam lecznicza woda i teraz lepiej się czuję. Za pierwszym razem bałam się wejść do wody, ale teraz już nie, i nie mogę się doczekać kiedy znowu tam pojadę.

Hipoterapia też jest bardzo ciekawa . Na początku bałam się koni, a teraz już nie. We Wtórku konie są łagodne i nic nikomu nie zrobią.”

ANIA o hipo- i hydroterapii:

„Najbardziej lubię jeździć na hipoterapię, kontakt z koniem powoduje, że dobrze się czuję i jestem wesoła.

Cieszę się też, że mogę skorzystać tak często z wyjazdów na basen i hydromasażu.

W zoo widziałam wiele interesujących zwierząt: małpki, jeżozwierza, papugi, wielbłądy…  Jest też dużo kotów, zawsze się dobrze bawimy.

Na wycieczkach jest wesoło. Lubię naszych opiekunów, rozumiemy się doskonale i dużo rozmawiamy. Mogłabym cały czas uczestniczyć w takim projekcie. Zajęcia są bardzo pomocne i rozwijające.”

MAGDALENA:

„Nauka pływania sprawia mi ogromną przyjemność. Fascynuje mnie również fotografia. Zajęcia te wpływają pozytywnie na moje samopoczucie.”

AGNIESZKA:

„Lubię jeździć na koniach oraz pływać w basenie – relaksuje mnie to, czerpię przyjemność i satysfakcję, bo coraz lepiej mi to wychodzi.”

MIRELLA o hipoterapii:

„Konie – to to, co lubię najbardziej. Już się nie boję. Lubię jeździć na koniach, czyścić je i głaskać. Chciałabym jeszcze częściej jeździć.”

KATARZYNA:

„Najbardziej lubię wyjazdy na hipoterapię. Jazda konna i przebywanie na świeżym powietrzu sprawia mi dużo przyjemności.”

MAGDA o hydroterapii:

„Mi się podoba wszystko, ale najbardziej basen w Uniejowie i basen w Kaliszu. Chciałabym tam jeździć jak najczęściej, bo w wodzie się relaksuję i uczę się pływać.

Na basenie w Kaliszu pomagają nam instruktorzy pływania, razem wykonujemy ćwiczenia w wodzie. Wesoło spędzamy tam czas i wiele się uczymy. Niektórzy z nas pierwszy raz byli na basenie.

Jestem zadowolona z wyjazdów, gdyby nie zajęcia w projekcie, to nigdy nie miałabym możliwości zobaczyć termy w Uniejowie, ani nie nauczyłabym się pływać. Dzięki tym wyjazdom miałam taką możliwość i mogłam skorzystać.”

AGNIESZKA:

„Zajęcia poprawiają moje samopoczucie, czuję się potrzebna. Zdobywam nowe umiejętności np. robienie zdjęć, obsługi aparatu i sprzętu komputerowego.”

LESZEK:

„Bardzo zależy mi na wyjazdach na basen, gdyż chcę nauczyć się pływać. Dodatkowym plusem na basenie jest obecność instruktorów, którzy uczą i przygotowują do nauki pływania. Ich obecność dodaje odwagi i pozwala pokonać stres w kontakcie z wodą.”

WIESIU:

„Ja lubię jeździć do Niedźwiedzia. Dobrze się tam czuję, bo lubię zwierzęta i mogłem zobaczyć takie, których wcześniej nigdy nie widziałem: małpy, lamy, kolorowe ptaki. Jest tam też dużo zwierząt jakie znam: koty, pieski, konie, gęsi, koniki, sarny…

Zawsze się dobrze bawię, bo na wycieczkach jest wesoło i wszyscy się śmieją.”

ANNA:

„Nauczyłam się czegoś nowego, miło spędzam czas. Lubię robić zdjęcia, nauczyłam się pływać na plecach, nie boję się już koni.”

BEATA:

„Lubię przyjeżdżać na basen, ponieważ lubię się kąpać. U mnie na wsi nie ma takiego basenu, dlatego cieszę się, że mogę przyjeżdżać tutaj.”

IWONA:

„Z wyjazdów najbardziej lubię Uniejów. W wodzie można się zrelaksować, są bąbelki, bicze wodne które masują. Woda jest ciepła i słona, a baseny są także na dworze, można pływać nawet jesienią.

Lubię jeździć na koniach, nauczyłam się na nich prostować plecy.

Podczas jazdy w autobusie zawsze się śmiejemy, rozmawiamy z koleżankami, kolegami i opiekunami. Zawsze jest coś interesującego do zrobienia, obejrzenia, nie nudzimy się, a na dodatek poznajemy nowe rzeczy i miejsca.”

CECYLIA:

„Podobają mi się wszystkie wyjazdy ale najbardziej lubię termy. Jest tam bardzo ciepła solankowa woda i można fajnie się wykąpać.”

JACEK:

„Zajęcia wpływają na poprawę formy psychicznej i fizycznej, pozwalają na oderwanie się od rzeczywistości, rozwijają manualnie.”

 AGNIESZKA:

„Zajęcia fotograficzne, wyjazdy na basen, konie są ciekawe, rozwijają moje zainteresowania.”

ANTONINA o pracowni fotograficznej:

„Nauczyłam się robić zdjęcia aparatem cyfrowym. Do tej pory nie miałam do czynienia z aparatem.”

KRZYSZTOF:

„Dużo się nauczyłem, lubię pływać, robić zdjęcia. Poznałem wielu fajnych ludzi.”

DARIA o pracowni fotograficznej:

„Lubię te zajęcia, gdyż pozwalają mi rozwinąć moje umiejętności i zainteresowania w zakresie fotografii.”

KRZYSZTOF:

„Lubię fotografować przyrodę, krajobrazy, naturę. Nauczyłem się obrabiać zdjęcia.”

DARIUSZ:

„Interesuje mnie robienie zdjęć. Podoba mi się nauka pływania. Lubię jeździć konno.”

PIOTR:

„Na wyjazdach czuję się dobrze. Poznaję nowych ludzi, miejsca. Cieszę się, że mogę brać udział w tym projekcie, to dla mnie przyjemność, relaks, nauka.”

Osoba wytwarzająca/odpowiedzialna: Marzena Tomalak
Czas wytworzenia: 2012-10-17
Osoba udostępniająca: Wojciech Rachwalski
Czas udostępnienia: 2012-10-17 09:17:23
Licznik wejść: 525

Załączone obrazy

3
aktywizacja_zawodowa1
aktywizacja_zawodowa2
aktywizacja_zawodowa3
dogoterapia1
dogoterapia2
fotograficzna1
fotograficzna2
fotograficzna3